Two large circular discs separated by a distance of 0.01 m are connected to a battery via a switch as shown in the figure. Charged oil drops of density 900 kg m−3 are released through a tiny hole at the center of the top disc. Once some oil drops achieve terminal velocity, the switch is closed to apply a voltage of 200 V across the discs. As a result, an oil drop of radius 8×10−7 m stops moving vertically and floats between the discs. The number of electrons present in this oil drop is________. (neglect the buoyancy force, take acceleration due to gravity =10 ms−2 and charge on an electron (e) = 1.6×10–19 C)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=Vd=2000.01=2×104V/m When terminal velocity is achieved qE=mg⇒n×1.6×10−19×2×104=4π38×10−73×900×10⇒n≈6