Two liquids at temperature 60° C and 20° C respectively have masses in the ratio 3:4 and the specific heats in the ratio 4:5, if they are mixed the resultant temperature is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
70° C
b
50° C
c
40° C
d
35° C
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Principle of method of mixtures,heat lost by hot liquid = heat gained by cold liquid.given masses in the ratio=3:4specific heats in the ratio=4:5let hot liquid mass =3m, specific heat =4cnow cold liquid mass=4m, specific heat =5cheat lost by hot liquid = m C∆T=3m(4c)(60-θ)heat gain by cold liquid =m C∆T=4m(5c)(θ-20) heat lost by hot liquid =heat gain by cold liquid 3m(4c)(60-θ)=4m(5c)(θ-20) ⇒θ=350C