Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two litres of water (density = 1 g/ml) in an open lid insulated kettle is heated by an electric heater of power 1 kW. The heat is lost from the lid at the rate of 160 J/s. The time taken for heating water (specific heat capacity 4.2kJkg−1K−1) from 20°C to 75°C is ___seconds.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 550.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of 2 litres of water = 2 kg. Heat energy needed to raise the temperature of2 kg of water from 20°C to 75°C isQ=2×4.2×103×55=4.62×105JIf t is the time taken, heat energy supplied by the heater in time t isQ1=( power × time )=1000 t joule Heat energy lost in time t isQ2=160 t joule Heat energy available for heating water isQ=Q1−Q2=840 tEquating Q=Q′, we get t≃550s.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring