Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two long bar magnets are placed with their axes coinciding in such away that the north pole of the first magnet is 1.0 cm from the south pole of the second. If both the magnets have a pole strength of 40 Am. The force exerted by one magnet on the other is__N

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.6.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As the magnets are described as long, only interaction between the nearest poles is consideredGiven : m1=m2=40Am; r=1 cm=1×10−2mForce exerted by two magnetic poles on each other=μ04π.m1m2r2=10−7×40×401×10−22=10−7×16×1021×10−4=16 ×102×10−31=16×10−1=1.6N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring