Two loudspeakers M and N are located 20m apart and emit sound at frequencies 118Hz and 121 Hz, respectively. A car is initially at a point P, 1800m away from the midpoint Q of the line MN and moves towards Q and constantly at 60 km/hr along the perpendicular bisector of MN. It crosses Q and eventually reaches a point R, 1800m away from Q. Let v(t) represent the beat frequency measured by a person sitting in the car at time t. Let vP, vQ and vR be the beat frequencies measured at location P,Q and R, respectively. The speed of sound in air is 330ms−1. Which of the following statement (s) is (are) true regarding the sound heard by the person?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The plot below represents schematically the variation of beat frequency with time
b
vP+vR=2vQ
c
The rate of change in beat frequency is maximum when the car passes through Q
d
The plot below represents schematically the variation of beat frequency with time
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V0=velocity of observer = 60 km/hr =503 m/sec In between PQ With source M : n1=118V+V0cosθV=1181+503×330cosθ With source N : n2=1211+503×330cosθ Beats n=n2−n1=31+53×33cosθ⇒n=533cosθ+3 Slope =dndθ=−533sinθ⇒dndtdtdθ=−533sinθ⇒dndt=−533dθdtsinθFrom P to Q : θ is increasing & θ<π2 . So , dndt=−Ve and its magnitude is increasing. So initially , slope is maximum & then decreases .At Q , θ = π2 i.e. sinθ is max , so slope is also maximum.From Q to R n1=118V−V0cosθVn2=121V−V0cosθVBeats=n=n2−n1⇒n=3−3V0Vcosθ=3−533cosθ Slope dndt=+3V0Vsinθdθdt As θ is ↓ from Q to R , so dθdt=−ve & also θ<π2dndt=−ve and its magnitude is decreasing.Vp=533cosθ+3 =3.1515Hz put cosθ≃1VQ=533cosθ+3 = 3Hz put cosθ=0VR=3−533cosθ=2.8484Hz put cosθ≃1⇒VP+VR=2VQ