Two masses A and B of 5 kg and 6 kg respectively are Connected by a string passing over a frictionless pulley fixed at the corner of table as shown in the figure. The coefficient of friction between A and the table is 0.3. Find the minimum mass of C (in kg) that must be placed on A to prevent it from moving (Take g = 10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
T=60 NT=μN (To prevent A from moving) T=μ(50+10m)⇒μ(50+10m)=60⇒50+10m=600.3=200⇒m=15 kg