Two masses m1 = 1 kg and m2 = 2 kg arc connected by a light inextensible string and suspended by means of a weightless pulley as shown in the figure. Assuming that both the masses start from rest, the distance travelled by the centre of mass in two seconds is (Take g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
209m
b
409m
c
23m
d
13m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here,m1 = 1 kg, m2 = 2kgThe acceleration of the system isa = (m2-m1)gm1+m2 = (2-1)g(1+2) = g3 = 103Acceleration of the centre of mass isacm = m1a1+m2a2m1+m2 = 1(-a)+2(a)1+2 = (-g3)+2(g3)3 =g9 = 109The distance travelled by the centre of mass in two seconds isS = 12acmt2 = 12×109×(2)2 = 209m