Two masses m1= 5 kg and m2 = 4.8 kg tied to a string are hanging over a light frictionless pulley. What is the acceleration of the masses when they are free to move (g = 9.8 m/s2)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2m/s2
b
9.8m/s2
c
5m/s2
d
4.8m/s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
acceleration of a pulley system =a=m1-m2m1+m2g=0.2g9.8=0.2m/s2