Two masses m and 2m are attached to two ends of an ideal spring as' shown in figure. When the spring isin the compressed state, the energy of the spring is 60J, if the spring is released, then at it:- natural length, [BHU 2012]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
energy of smaller body will be 20 ]
b
energy of smaller body will be 40 ]
c
energy of smaller body will be 10 J
d
energy of both the bodies will be same
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to law of conservation of momentum,mv1+2mv2=0 or v2=-v12 …(i)According to law of conservation of energy,12mv12+122mv22=60⇒ 12mv12+m-v122=60⇒ 12mv12+14mv12=60⇒ 3mv124=60⇒ 12mv12=40 J
Two masses m and 2m are attached to two ends of an ideal spring as' shown in figure. When the spring isin the compressed state, the energy of the spring is 60J, if the spring is released, then at it:- natural length, [BHU 2012]