Two masses m and 2m are attached to two ends of an ideal spring and the spring is in the compressed state. The energy of spring is 60 joule. If the spring is released, then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the energy of both bodies will be same
b
energy of smaller body will be 10J
c
energy of smaller body will be 20J
d
energy of smaller body will be 40 J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fext =0 From momentum conservation P1+P2=0 m1v1+(-m2v2)=0 m1m2=v2v1&v2v1=12 k1k2=m1v12m2v22=12212=2 Now k1+k2=60 ⇒k1+k12=60 =k1=40 J