Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two men are walking along a horizontal straight line in the same direction. The man in front walks at a speed  1.0m/s and the man behind walks at a speed  2.0m/s. A third man is standing at a height  12m above the same horizontal line such that all three men are in a vertical plane. The two walking men are blowing identical whistles which emit a sound of frequency  1430Hz. The speed of sound in air is  330m/s. At the instant, when the moving men are 10m  apart, the stationary man is equidistant from them. The frequency of beats in Hz, heard by the stationary man at this instant, is ____________  .

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.00.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

fA=1430330330−2cos⁡θ=143011−2cos⁡θ330=14301+2cos⁡θ330fB=1430330330+cos⁡θ=14301−cos⁡θ330Δf=fA−fB=14303cos⁡θ330=13cos⁡θ=13513=5.00Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring