Two metal pieces having a potential difference of 800 V are 0.02 m apart horizontally. A particle of mass 1.96×10−15kg is suspended in equilibrium between the plates. If e is the elementary charge, then charge on the particle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15e
b
3e
c
6e
d
8e
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For equilibrium mg = qE∴1.96×10−15×9.8=q×8000.02⇒q=1.96×10−15×9.8×0.02800⇒n×1.6×10−19=1.96×10−15×9.8×0.02800⇒n=3