Two metal pieces having a potential difference of 800 V are 0.02 m apart horizontally; A particle of mass 1.96 × 10−15kg is suspended in equilibrium between the plates. If e is the elementary
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 e
b
6 e
c
3 e
d
e
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In equilibrium, F=mg q E=mg (n e) Vd=mg n=mg de V=1.96 × 10−15×9.8×0.021.6 × 10−19× 800=3Therefore, q=3 e .