Two metal spheres are falling through a liquid of density 2×103kg/m3 with the same terminal speed. The material density of sphere 1 and sphere 2 are 8×103kg/m3 and 11×103kg/m3 respectively. The ratio of their radii is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
118
b
118
c
32
d
32
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The terminal velocity of the spherical body of radius R, density ρ falling through a liquid of density σ is given by:υT=29R2ρ−σgηor R12R22=ρ2−σρ1−σSubstituting the given values, we get; R12R22=(11×103−2×103)(8×103−2×103)=96=32R1R2=32