Two metallic plates A and B , each of area 5×10-4 m2, are placed parallel to each other at a separation of 1 cm . Plate B carries positive charge of 33.7×10-12C. A mono-chromatic beam of light, with photons of energy 5 eV each, starts falling on plate A at t=0 so that 1016 photons fall on it per square meter per second. Assume that one photoelectron is emitted for every 106 incident photons. Also assume that all the emitted photoelectrons are collected by plate B and the work function of plate A remains constant at the value 2 eV. No. of photoelectrons emitted up to 10 sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5×107
b
2×106
c
5×106
d
2×107
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of electrons falling on the metal plate A=1016×5×10-4∴ Number of photoelectrons emitted from metal plate A upto 10 seconds isne=5×10-4×1016106×10=5×107