Two metallic plates A and B, each of area 5 x 10-4 m2 are placed parallel to each other at a separation of 1 cm. Plate B carries a positive charge of 33.7 pC. A monochromatic beam of light, with photons of energy 5 eV each, starts falling on plate A at t = 0, so that 1016 photons fall on it per square meter per second. Assume that one photoelectron is emitted for every 106 incident photons. Also assume that all the emitted photoelectrons are collected by plate B and the work function of plate A remains constant at the value 2 eV. Electric field between the plates at the end of 10 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×103N/C
b
103N/C
c
5×103N/C
d
Zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of photoelectrons emitted up to t = 10 sec aren= (Number of photons per unit area per unit time×( Area )×( Time ) 106=1106(10)16×5×10−4×(10)=5×107At time t =10sPhotoelectrons are ejected from plate A, so it will acquire positive charge. Charge on plate A : qA=+ne=5×107×1.6×10−19=8×10−12C=8pCPhotoelectrons are absorbed by plate B, so its initial charge reduces.Charge on plate B : qB=33.7−8=25.7pCConsider these plates as of capacitor.Charge on sides facing each other =qB-qA2Electric field between the plates E=σε0=qB−qA2ε0A=(25.7−8)×10−122×8.85×10−12×5×10−4=2×103NC
Two metallic plates A and B, each of area 5 x 10-4 m2 are placed parallel to each other at a separation of 1 cm. Plate B carries a positive charge of 33.7 pC. A monochromatic beam of light, with photons of energy 5 eV each, starts falling on plate A at t = 0, so that 1016 photons fall on it per square meter per second. Assume that one photoelectron is emitted for every 106 incident photons. Also assume that all the emitted photoelectrons are collected by plate B and the work function of plate A remains constant at the value 2 eV. Electric field between the plates at the end of 10 seconds is