Two molecules of a gas have speeds of 9×106ms−1 and 1×106ms−1respectively. What is the root mean square speed of these molecules?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21×106m/s
b
41×106m/s
c
8.5×106m/s
d
17×106m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For n-molecules, we know thatvrms=v12+v22+v32+⋯+vn2n vrms= root mean square velocity where v1,v2,v3…,vn,are individual velocities of n-molecules of the gas.For two molecules,vrms=v12+v222 v1,v2⋅v3…,vn are individual velocity Given, v1=9×106m/s and v2=1×106m/s∴ vrms=9×1062+1×10622=41×106m/s