Two opposite forces F1 = 120 N and F2 = 80 N act on an elastic plank of modulus of elasticity Y=2×1011N/m2 and length l = 1 m placed over a smooth horizontal surface. If the cross-sectional area of the plank is S = 0.5 m2, the change in length of the plank is _______ nm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Consider an element of thickness dx.Change in the length of the element is dl=TSdxY and T=F1−F1−F2xl∫0Δldl=∫0lF1−F1−F2xldxSYΔl=F1+F2l2SY=200×12×0.5×2×1011=1×10-9m∴ x=1
Two opposite forces F1 = 120 N and F2 = 80 N act on an elastic plank of modulus of elasticity Y=2×1011N/m2 and length l = 1 m placed over a smooth horizontal surface. If the cross-sectional area of the plank is S = 0.5 m2, the change in length of the plank is _______ nm.