Two paper screens A and B are separated by 150 m. A bullet pierces A and B . The hole in B is 15 cm below the hole in A . If the bullet is travelling horizontally at the time of hitting A , then the velocity of the bullet at A is: (g=10 ms−2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1003 m/s
b
2003 m/s
c
3003 m/s
d
5003 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
range=150=ut and h=15100=12×gt2 or t2=2×15100×g=301000 or t=310 ∴ u=150t=150×103=5003 ms−1