Two paper screens A and B are separated by a distance of 100 m. A bullet pierces A and then B. The hole in B is 10 cm below the hole in A. If the bullet is travelling horizontally at the time of hitting A, then the velocity of the bullet at A is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100 m/s
b
200 m/s
c
600 m/s
d
700 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See fig.Here 100=ut or t=100uAlso 10100=12×(9⋅8)×100u2Solving, we get u = 700 m/s