Two particles are projected from the ground simultaneously with speeds 20 m/s and 20/3m/s at an angles 30° and 60° with the horizontal in the same direction. The maximum distance between them till both of them strike the ground is approximately (g =10 m /s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
23.1 m
b
16.4 m
c
30.2 m
d
10.4 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Components of velocities of both the particles in vertical direction are equal. Therefore, their times of flight are equal and their relative motion is in horizontal direction only. Thus, the maximum distance between them is equal to the difference in their horizontal ranges.R1=(20)2sin60∘g=4001032=34.64mR2=(20/3)2sin120∘gm=2003g=11.55m∴Smax.=R1−R2=23.09m