Two particles are projected simultaneously from the top of a tower. The first particle is projected horizontally at speed u1 = 10 m/s and the other one is projected at an angle θ=tan−143, to the horizontal with a velocity u2. Find minimum value of u2(in m/s) so that the velocity vector of the two particles can get perpendicular to each other at some point of time during their course of flight (g = 10 m/s2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 37.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity of the particles after time 't', using v→=u→+a→tThe velocity of the 1st particle, v1→=10i^−gtj^=10i^−10tj^The velocity of the 2nd particle, v2→=u2cosθi^+u2sinθ−gtj^=35u2i^+45u2−10tj^For the two velocities to be perpendicular, v1→⋅v2→=0∴10⋅35u2−10t45u2−10t=0⇒3u2−t4u2−50t=0⇒50t2−4u2t+3u2=0For this quadratic equation to have real solutions, D≥0⇒4u22−4×50×3u2≥0⇒u2≥752m/s ∴umin=752=37.5m/s