Two particles are projected simultaneously from two points O and O' such that 10 m is the horizontal and 5 m is the vertical distance between them as shown in the figure. They are projected at the same inclination 60o to the horizontal with the same velocity 10 ms-1. Find the time after which their separation becomes minimum.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let us find relative velocity of O. w.r.t. O'.v→olo =v→o−vo→=10cos60∘i^+10sin60∘j^−10cos60∘(−i^)+10sin60∘j^=10i^This is along horizontal direction.If we assume O' to be at rest, then O will move along OA w.r.t. O' and minimum separation will be when particle O is at A. For this, relative displacement travelled =OA=10m Time taken =10vO/O′=1010=1s