Two particles are projected with speed 4 m/s and 3 m/s simultaneously from same point as shown in the figure. Then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Their relative velocity is along vertical direction
b
Their relative acceleration is nonzero and it is along vertical direction
c
They will hit the surface simultaneously
d
Their relative velocity is constant and has magnitude 1.4 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
So, velocity of first particle =3cos37∘i^+3sin37∘j^=125i^+95j^Velocity of second particle =4cos53∘i^+4sin53∘j^=125i^+165j^So, relative horizontal velocity is zero. So their relative velocity is vertical only. Since both particles are moving under gravity so that relative acceleration is zero.Their relative velocity =165−95=75=1.4m/s