Two particles are shown in figure. At time t = 0, a constant force F = 6N starts acting on the 3 kg particle. The velocity of the centre of mass of these particles at t = 5s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 ms-1
b
4 ms-1
c
6 ms-1
d
3 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
acceleration of center of mass =0+65= 1.2 ms-2 velocity aft er 5 sec= at =5x 1.2=6 ms-1