Two particles are simultaneously thrown from the roofs of two high buildings as shown in figure. Their velocities are VA= 2 m/s and VB=14 m/s respectively. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The time when they are at closest distance is23102s
b
The minimum distance between the particles in the process of their motion 16m
c
The time when they are at closest distance is 13102s
d
The minimum distance between the particles in the process of their motion 3m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Assuming A to at rest a¯BA=a¯B−a¯A=0 as a¯A=a¯B−g (downwards)Thus, the relative motion between them is uniform. Relative velocity of B with respect to A in vertical direction, and horizontal directionRelative velocity of B with respect to A in horizontal direction.uBAV= uBsin 45-uAsin 45 = 1212=62m/sRelative velocity of B with respect to A in vertical direction.uBAH= uBcos 450 - (-uAcos 450)=14+212=82m/s tanθ=UABVUABH=6282=34 θ=37°Horizontal distance between A and B after time t isx=22−(uBAH)t=(22−82t)mand vertical distance between A and B time t isy=9−uBAVt=9−62tmTherefore, distance between them after time t is s=x2+y2For S to be minimum ddt(s2)=0∴(22−82t)(−82)+2(9−62t)(−62)=0Therefore t=23102Stan37=x+922 34=x+922 x=7.5m sin53=x'x 45=x'7.5 x'=6mParagraph- IA particle is projected horizontally with a speed V = 5 m/s from the top of a plane inclined at an angle θ=370 to the horizontal. (g = 10 m/s2)
Two particles are simultaneously thrown from the roofs of two high buildings as shown in figure. Their velocities are VA= 2 m/s and VB=14 m/s respectively. Then