Two particles A and B are projected simultaneously from ground towards each other with speeds 10 m/s and52 m/s at angles 600 and 450 with horizontal from two points separated by a distance of 15 m. They will meet after
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1s
b
2s
c
5s
d
They will not meet
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
uAx= 10 cos60o=102=5m/sec uAy=10sin60o=1032=53m/sec uBX=uBy=52sin45o=5m/sec relative acceleration between the two is zero as acceleration aAy=aBy hence if vertical displacements are same then only they will collide sAy=uAyt =sBy=uByt t=time of collision is same by question , uAy≠uBy hence the two particles donot collideTherefore they do not meet.