Two particles A and B are at separation of 100 m, particle A moves with constant acceleration 4m/s2 with initial speed 5m/s and B moves with uniform speed 12m/s, towards each other. When and where the particles meet?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
t = 3 sec, d = 55m
b
t = 4sec, d = 52m
c
t = 4 sec ,d = 57m
d
t = 2sec, d = 60m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For A→:d = 5t+12×4t2 d= 5t+2t2 (Accelerated motion)---(1) For B→: 100 – d = 12t(uniform motion)---(2) Adding (1) and (2) we get 100 =2t2 + 17t 2t2 + 17t -100=0 t=−17±(17)2−4(2)(−100)2×2 =−17±289+8004 t=−17±334 consider +33 as time cannot be negative t=4sec substittute t=4 in eqn (2) d=52 particles meet after 4 sec, after covering a distance of 52 m
Two particles A and B are at separation of 100 m, particle A moves with constant acceleration 4m/s2 with initial speed 5m/s and B moves with uniform speed 12m/s, towards each other. When and where the particles meet?