Two particles ,4 and B are shot from the same height at t = 0 in opposite directions with horizontal velocities 3 m/s and 4 m/s respectively. If they are subjected to the same vertical acceleration due to gravity(g = 9.8m/s2)'the distance between them when their velocity vectors become mutually perpendicular, is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.059 m
b
1.412 m
c
2.474 m
d
9.8 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
v→A=4i−gtj^ and v→A=−3i^−gtj^If v→A⊥v→B then, v→A.v→B=0-12+ g2 t2 = 0t=12gSeparation between particles = (4 + 3) (t) = 7129.8 = 2.474 m