Two particles move in a uniform gravitational field with an acceleration g. At the initial moment the particles were located at same point and moved with velocities u1 = 9ms-1 and u2= 4m s-1 horizontally in opposite directions. The time between the particles at the moment when their velocity vectors are mutually perpendicular in s is (take g = 10 m s-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.