Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two parts  of a sonometer wire divided by a movable bridge differ in length by o ' 2 cm and produce one beat per second, when sounded together. The total lengths of wire is one metre, then the frequencies are

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

210.5 and 20S.5 Hz

b

220'5and219'5Hz

c

23o.5and 229'sH

d

250'5and249'5Hz

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Length of two parts are l1=49⋅9cm and l2=50⋅1cm n1n2=l2l1=50⋅149⋅9=501499 n1=(501/499)n2  and  n1−n2=1 501499n2−n2=1 2n2499=1  or  n2=4992=249⋅5 Hz âˆ´ n1=n2+1=250⋅5 Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring