Two perfectly elastic sphere of masses 2 kg and 3 kg moving in opposite directions with velocities after 8ms−1 and 6ms−1 respectively collide with each other. Find their velocities after the impact
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2m/s,3m/s
b
5m/s,4m/s
c
−8.8m/s,5.2m/s
d
−2m/s,−4m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here m1=2kg,m2=3kg,u1=8ms−1,u2=−6 ms−1 According to the law of conservation of linear momentum; m1u1+m2u2=m1v1+m2v2 i.e., (2)(8)+(3)(−6)=2v1+3v2⇒2v1+3v2=−2 ...(i) Since the collision is elastic, u1−u2=v2−v1 i.e., 8−(−6)=v2−v1⇒v2−v1=14 .......(iii) On solving the equations (i) and (ii) we get v1=−8.8 ms−1,v2=5.2ms−1