Two persons A and B are on a horizontal ground at a separation of 60m. Person A is blowing a whistle at a frequency of 252 Hz and at the same time he is moving towards B with a velocity of 8.5 m/s. If velocity of sound in air is 340 m/s, the wavelength of sound wave received by B
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m
b
1.315m
c
2.125 m
d
2.2 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apparent frequency of sound wave received by B is given by , γ = γo1−vvs = 2521−8.5340 Hz = 258.46Hz ∴ Wavelength = vsv = 340258.46m = 1.315m