Two point charges q110μc and q2−25μc are placed on the x−axis at x=1m and x=4m respectively the electric field in V/m at point y=3m on y−axis is take14π∈0=9×109 N−m2/C2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let E1 & E2 are the values of electric field due to q1 and q2 respectively Magnitude of E2 =q24π∈r2 ⇒E2= 9×109×25×10-6(42+32) ⇒E2 = 9×103 In vector form, E2 = 9×103 (cosθ2 i^ - sinθ2 j^) using trigonometry, cosθ2 = 4/5 and sinθ2 = 3/5 Hence, E2 = (72i^-54j^) ×102 Magnitude of E1 =q14π∈r2 ⇒E1= 9×109×10×10-6(12+32) ⇒E1 = 910×102 In vector form, E1 = 910×102 (-cosθ1 i^ + sinθ1 j^) using trigonometry, cosθ1 = 1/10 and sinθ1 = 3/10 Hence, E1 = (-9i^+27j^) ×102 So, net electric field is the vector sum Enet=E1+E2 = (63i^-27j^) ×102