Two point masses 3kg each separated by a distance of 8cm. The net gravitational field intensity at a point 3cm away on the perpendicular bisector from the line joining the two masses is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4×10−7N/kg
b
1.6×10−7N/kg
c
3×10−7N/kg
d
6×10−7N/kg
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Gravitational field strength=E=Gmr2here universal gravitation constant=G; mass=m; distance=r; resolve E into componentsat ‘P’ field due to each of the masses have two componentsE1cos370 will cancel E2cos370∴ Net gravitational field at point P will be EP=E1sin370+E2sin370convert distance 5cm into meter as r=5×10-2mE1=G×35×10−22 ; E2=G×35×10−22 we observe E1=E2 EP=2×E1sin37 ∵E1=E2 EP=2×G×35×10−22 EP=6×6.67×10−1125×10−4×5 EP=1.6×10−7N/kg