Two projectiles are thrown from the same point simultaneously with same velocity 10 ms-1. One goes straight vertically while other at 60° with the vertical. What will be the distance of separation between the two after 1 second of their throw?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
10 m
c
5 m
d
15 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here for the projectile thrown at 60° with the vertical.Horizontal velocity = 10 sin 60° = 53ms−1vertical velocity = 10 cos 60° = 5 ms-1Horizontal separation Δx=53×1=53Vertical separation = h1 - h2Δy=10t−12gt2−5t−12gt2=(10×1−5×1)=5m∴displacement |r|=(53)2+52=10m
Two projectiles are thrown from the same point simultaneously with same velocity 10 ms-1. One goes straight vertically while other at 60° with the vertical. What will be the distance of separation between the two after 1 second of their throw?