Two resistance R1 and R2 when connected in series consume power 25 W. When connected in parallel, they consume 100 W. What is the ratio of the power of each?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1/4
b
1/3
c
1/2
d
1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let W1 and W2 be the power of two resistances. Then, W1+W2=100 and W1w2 W1+W2=25⇒W1 W2=2500On solving, we get W1=W2=50.∴W1/W2=1
Two resistance R1 and R2 when connected in series consume power 25 W. When connected in parallel, they consume 100 W. What is the ratio of the power of each?