Two resistances of 400 Ω and 800 Ω are connected in series with a 6 volt battery of negligible internal resistance. A voltmeter of resistance 10, 000 Ω is used to measure the potential difference across 400 Ω. The error in the measurement of potential difference in volts, approximately, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.01
b
0.02
c
0.03
d
0.05
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Before connecting voltmeter, potential difference across 400 Ω resistance isVi = 400400 +800 × 6=2VAfter connecting voltmeter, equivalent resistancebetween A and B 400 × 10000400 +10000= 384.6 ΩHence, potential difference measured by voltmeterVf = 384.6384.6 +800× 6=1.95 VError in measurement =Vi − Vf = 2−1.95=0.05 V