Two resistors 400Ω and 800Ω are connected in series across a 6V battery. The potential difference measured by a voltmeter of 10kΩ across 400Ω resistor is close is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.95V
b
1.8V
c
2V
d
2.05V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let voltmeter measure v volts∴i in 10kΩ = i1=v10000Ai in 400Ω=i2=v400A i in 800Ω=i=i1+i2=v10000+v400AApplying Kirchhoff’s law for loop ABCDEA v+i800-6=0⇒v+v10000+v400800=6v=600308 v=1.95volts