Two roads have crossed each other at right angles. An observer P is at a distance of 30 m from the crossing O. A car is moving towards the crossing O at a speed of 16 m/s and at the same time emitting sound wave at a frequency 192 Hz. When the car is at a distance of 40 m from the crossing, the frequency of sound received by the observer is (velocity of sound in still air = 320 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
200 Hz
b
210 Hz
c
220 Hz
d
236 Hz
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
cosθ=OCCP=40402+302=45∴f=f01-vccosθv=1921-16320 x 45Hz⇒f=200 Hz