Two rods are joined end to end, as shown. Both have a crosssectional area of 0.01 cm2 . Each is 1 meter long. One rod is of copper with a resistivity of 1.7×10-6 ohm-centimeter, the other is of iron with a resistivity of 10-5 ohm-centimeter. How much voltage is required to produce a current of 1 ampere in the rods?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.00145 V
b
0.0145 V
c
1.7×10-6 V
d
0.117 V
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, Length of each rod, l=1m Area of cross-section of each rod, A=0.01 cm2=0.01×10-4 m2 Resistivity of copper rod, ρcu=1.7×10-6Ωcm =1.7×10-6×10-2Ωm=1.7×10-8Ωm Resistivity of iron rod, ρFe=10-5Ωcm =10-5×10-2Ωm=10-1Ωm ∴ Resistance of copper rod RCu=ρCulA and resistance of iron rod, RFe=ρFelA As copper and iron rods are connected in series, therefore equivalent resistance is R=RCu+RFe=ρCulA+ρFelA=ρCu+ρFelA Voltage required to produce 1 A current in the rods is V=I R =(1)RCu+RFe =ρCu+ρFelA =1.7×10-8+10-710.01×10-4V =10-7(0.17+1)106V=1.17×10-1 V=0.117 V