Two satellites A and B of masses 200 kg and 400 kg are revolving round the earth at height of 600 km and 1600 km respectively. If TA and TB are the time periods of A and B respectively then the value of TB−TA : [Given : radius of earth = 6400 km, mass of earth=6×1024kg]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.24×102s
b
1.33×103s
c
3.33×102s
d
4.24×103s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Orbital speed, V=GMr Time Period, T=2πrGMr=2πrrGM⇒T=4π2r3GM=2πr3GM∴TB−TA=2π×8000×10336.67×10−11×6×1024−2π×7000×10336.67×10−11×6×1024=1.289×103s Closest option is (2)
Two satellites A and B of masses 200 kg and 400 kg are revolving round the earth at height of 600 km and 1600 km respectively. If TA and TB are the time periods of A and B respectively then the value of TB−TA : [Given : radius of earth = 6400 km, mass of earth=6×1024kg]