Two satellites A and B revolve round the same planet in coplanar circular orbits lying in the same plane. Their periods of revolutions are 1 h and 8 h, respectively. The radius of the orbit of A is 104 km. The speed of B relative to A, when they are close in km/h is [AIIMS 2018]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3π×104
b
zero
c
2π × 104
d
π × 104
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, TA=1 h,TB=8 hand rA=104 kmFrom Kepler's law, TA2TB2=rA3rB3⇒1282=1043rB3⇒ rB3=64×1043∴ rB=4×104 kmSpeed of satellIte A,vA=2πrATA=2π×1041 =2π×104 km/hSpeed of satellIte B,vB=2πrBTB=2π×4×1048 =π×104 km/hThe speed of B relative to A when they are close,vBA=vA-vR=2π×104-π×104 =π×104 km/h