Two seconds after projection a projectile is travelling in a direction inclined at 30o to the horizontal after one more second, it is travelling horizontally, the magnitude and direction of its velocity are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
220m/s,60∘
b
203m/s,60∘
c
640m/s,30∘
d
406m/s,30∘
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let in 2 seconds, the body reaches up to point A and after one more second up to point B.Total time of ascent for a body is given 3sec, i.e., t=usinθg=3∴usinθ=10×3=30 .......(i)Horizontal component of velocity remains always constantucosθ=vcos30∘ .........(ii)For vertical upward motion between point O and A,vsin30∘=usinθ−g×2 [Using v=u−gt]vsin30∘=30−20 [ As usinθ=30]∴v=20m/sSubstituting this value in equation (ii),ucosθ=20cos30∘=103 ..........(iii) From equations (i) and (iii), u=203 and θ=60∘