Two seconds after projection a projectile is travelling in a direction inclined at 30° to the horizontal. After one more second, it is travelling horizontally. The magnitude and direction of its initial velocityare-
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
220 m/s , 60°
b
203 m/s , 60°
c
640 m/s , 30°
d
406 m/s , 30°
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let in 2s body reaches upto A and after one more sec to point B. Total time of ascent for a body is given 3 s. i.e., t=usinθg=3⇒usinθ=10×3⇒usinθ=30…(i) Horizontal component of velocity remains always constant ⇒ucosθ=vcos30°…(ii) for vertical upward motion between point O and A⇒vsin30°=usinθ−g×2=30−20 ( Using v=u−gt)∴v=20m/s Substituting this value v , we get Eq. (ii) ucosθ=20cos30°=103…( iii ) from Eqs (i) and (iii) u=203m/s,;θ=60°