Two short bar magnets of length 1cm each have magnetic moments 1.20 Am2 and 1.00 Am2, respectively. They are placed on a horizontal table parallel to each other with their N poles pointing towards the south. They have a common magnetic equator and are separated by a distance of 20.0cm. The value of the resultant horizontal magnetic induction at the mid-point O of the line joining their centers is close to (horizontal component of earth’s magnetic induction is 3.6×10−5Wb/m2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.56×10−4Wb/m2
b
3.50×10−4Wb/m2
c
5.80×10−4Wb/m2
d
3.60×10−5Wb/m2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The situation is as shown in the figure. As the point O lies on broad side position with respect to both the magnets. Therefore, The net magnetic field at point O is Bnet=B1+B2+BH Bnet=μ04πM1r3+μ04πM2r3+BH=μ04πr3(M1+M2)+BH Substituting the given values, we get Bnet =4π×10−74π×10×10−23[1.2+1]+3.6×10−5=10−710−3×2.2+3.6×10−5=2.2×10−4+0.36×10−4=2.2×10−4+0.36×10−4=2.56×10−4Wb/m2