Two short bar magnets of magnetic moments 0.125Am2 and 0.512Am2 are placed with their like poles facing each other. If the distance between the centres of the magnet is 0.26m , the distance of neutral point from the weaker bar magnet is --------------
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.13m
b
0.2m
c
0.26m
d
0.1m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say the Null point distance from the weaker pole is x To find null point, Baxial of both magnets should cancel out each other.∴μo4π2M1(x)3=μo4π2M2(0.26-x)3Now put, M1=0.125Am2M2=0.512Am2 ⇒0.125(x)3=0.512(0.26-x)3 ⇒5x=80.26-x ⇒x=0.1 m