Two similar sonometer wires given fundamental frequencies of 500Hz. These have same tensions. By what amount the tension be increased in one wire so that the two wires produce 5 beats/sec
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1%
b
2%
c
3%
d
4%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
To produce 5 beats/sec. Frequency of one wire should be increase up to 505 Hz. i.e. increment of 1% in basic frequency.n∝T or T∝n2 ⇒ΔTT=2Δnn⇒ percentage change in Tension = 2 (1%)=2%