Two sinusoidal waves of same amplitude of 1 cm propagate in opposite directions along x-axis. Wavelength of each wave is 6 cm speed of each wave is 0.5 cm/s. Then at any time t, displacement of a particle from its equilibrium position is zero at
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
x = 1 cm
b
x = 2cm
c
x = 3cm
d
x = 4cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency f=Vλ=0.56Hz=112HzWave number K=2πλ=2π6cm−1=π3cm−1Equation of wave-1, y1=1sinπx3−2π.112t and equation of wave-2, y2=1.sinπx3+2π.112.t∴ Equation of resultant wave is y=y1+y2=2.sinπx3.cosπt6cmFor the particles which are permanently at rest, y = 0∴ sinπx3=0⇒πx3=nπ n=1,2,3,.....⇒x=3n cm