Two sinusoidal waves with same wavelengths and amplitudes travel in opposite directions along a string with a speed 10 ms–1. If the minimum time interval between two instants when the string is flat is 0.5 s, the wavelength of the waves is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 m
b
20 m
c
15 m
d
10 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Minimum time interval between two instants when the string is flat = T2=0.5sec⇒T=1secHence λ=v×T=10×1=10 m.